Nu ska augusti strax gå över till september och det innebär att mina kurser i keramik startar. Hösten är för mig på många plan en nystart, luften är klarare, svampsäsongen är i full rulle och mörkret kryper närmare husknuten. Vilket jag tycker är mysigt, stora koppar te och varma filtar.
Lera är ett fantastiskt material att jobba i. Det kräver sitt tålamod och kunskap att bemästra. Därför vill jag dela med mig av glädjen jag finner i att arbeta i detta material. I min verkstad arbetar jag i stengodslera, som ger en stöttålig och vattenavvisande keramik.
Det finns kurser för alla, för nybörjaren och dig som vill fördjupa dig i keramik.
Kickstarta helgen med veckans härligaste kurs, Aw-kursen. Varje deltagare kommer skapa en egen uppsättning av bruksgods i uppläggnings/serverings syfte. Till fredagsmyset eller helgmiddagen.
Vad sägs om att skapa ditt egna adventsmys eller pynt inför jul i din alldeles egna keramik?
Det finns kurser med teman och kurser som inte riktar sig mot speciellt område. Varje kurs är alltid individstyrd och deltagarna skapar utefter sina behov och idéer. Men jag som handledare vill att kurserna skall innehålla olika tekniska moment utefter deltagarens kunskap, mål och erfarenhet.
Låter det intressant?
