Sammafattar helgen en tidig måndag morgon, en bra helg med lite av varje. Jobb i form av marknad, ledig tid med familj och lite hästtid. Inte så tokigt ändå.

Måste bara tipsa om att besök Baudins konst i Lögdeå. Det är nått jag själv totalt missat. Helt magiskt mysigt galleri där glas och smide sammansvetsas i alster och trängs tillsammans på hyllor. Ett måste för den Hantverks intresserade. De har öppet på lördagar. Tips! Jag är glad över att fått gästa dem med mina produkter i helgen.

Det finns en del keramik kvar, för den som vill fynda ligger det som är kvar i webshopen. Säljer som sagt ut rubbet för att ge plats åt nytt i verkstaden.

Under denna vecka ska jag sitta och nöta vid drejskivan i Keramik Källaren. Återstår att se om jag får ihop en ugn tills Bruksgodsets julmarknad 14-15 dec.

Vi hörs!